Prořezávání pneumatik

Nákladní pneumatiky je třeba prořezávat včas, protože to významně prodlužuje jejich životnost. Podívejte se například na ceny a kalkulace. Jaké pneumatiky můžeme prořezat a o kolik? A dále se dozvíte, jak při práci postupujeme.

Příklad kalkulace prořezávání

Jeden milimetr dezénu nové kvalitní nákladní pneumatiky přijde až na 1 000 Kč. Milimetr značkového protektoru asi na 350 Kč. Jeden milimetr prořezaného dezénu stojí jen necelých 250 Kč. To je o 75 % méně než u nové pneumatiky.

Jaké pneumatiky lze prořezat a o kolik?

Osobní pneumatiky nelze ze zákona prořezávat, ale každou kvalitní nákladní pneumatiku nebo protektor prořezat jde. Lze tedy prohloubit jejich dezén prořezáním speciálním nožem běžně o 3 mm. Takové odborně provedené prořezání zvýší životnost nákladní pneumatiky či protektoru o 15 až 25 %. Nemá vliv na protektorovatelnost opotřebené kostry.

Správné prořezávání pneumatik

V síti Carling pravidelně školíme pracovníky tak, aby byli schopni správně prořezávat nákladní pneumatiky. Výrobci vydávají schémata prořezávání. Těch je třeba se v zájmu dosažení nejvyššího efektu, tj. největšího kilometrového výkonu, striktně držet.

  • Neodborné prořezání naopak životnost zkracuje. Příliš hluboké prořezání zničí kostru, kterou později nelze použít na protektor.
  • Zbytková hloubka dezénu by měla být větší než 3-5 mm.