Palivo a jak ušetřit v rámci nákladní dopravy (kamiony a autobusy)

Není žádným tajemstvím, že pohonné hmoty jsou největším nákladem dopravních společností. U mnoha operátorů tvoří minimálně 1/3 celkových nákladů.

9 důvodů ke koupi protektorovaných pneumatik pro autobusy

Ptáte se, jak snížit spotřebu paliva a tím i náklady na váš vozový park? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou k efektivnějším výsledkům.

Jak snížit spotřebu vozidla a náklady na palivo

Věděli jste, že samotná jízda spotřebuje pouze polovinu veškerého paliva? O zbytek se postará dalších 11 faktorů, jimiž jsou:

 1. řidičské návyky
 2. seřízení kol
 3. aerodynamika vozidla
 4. údržba vozidla
 5. kvalita pneumatik
 6. údržba pneumatik
 7. plánování trasy 
 8. nesprávné použití klimatizace
 9. přetížení vozidla
 10. přetápění v kabině
 11. využívejte software

1. Řidičské návyky

Ze studií vyplývá, že nejlepší řidiči jsou obvykle až o 20 % úspornější oproti těm průměrným. Ovlivňuje to řada činností, které jsou zcela v jejich rukou. Z toho důvodu byste měli investovat do vzdělání a rozvoje vašich zaměstnanců, kteří si tak osvojí správné řidičské návyky a ušetří vám tím peníze za spotřebu paliva (a mnohdy i za servisní služby). Kvalifikovaní a motivovaní řidiči jsou zkrátka produktivnější, efektivnější a jezdí bezpečněji.

Jak ovlivňuje výkon řidiče spotřebu paliva?

To, zda řidič jezdí rychle, prudce brzdí, nechává stát vozidlo na volnoběh či nezvládne správně odhadnout situaci na vozovce dokáže silně ovlivnit, jaká bude výsledná spotřeba pohonných hmot. 

Jak při řízení snížit spotřebu paliva?

Přitom stačí dodržet několik pravidel, které ušetří vaši peněženku.

Vyhněte se prudkému brzdění

Při své jízdě by měl řidič skenovat situaci na silnici, což mu pomůže uvědomit si potenciální nebezpečí a včas zakročit. Tím se vyhne prudkému brzdění. 

Když to jde, brzděte motorem

Pokud má řidič přehled o dění na vozovce, může předvídat, jaké překážky před ním stojí. Díky tomu využije brzdění motorem. To znamená, že využije odpor motoru ke zpomalení vozidla, který je plynulý a šetří palivo. 

Nehrajte si na Rychle a zběsile

I když občas může rovinka bez překážek lákat ke zrychlení, raději pusťte nohu z pedálu. Rychlost je jedním z největších faktorů nízké spotřeby paliva a je z velké části výsledkem právě návyků řidiče. Je tedy na místě své zaměstnance pravidelně pobízet ke klidnějšímu a rozvážnějšímu řízení.

Snažte se o plynulou jízdu

Aby bylo možné jezdit plynule, je nutné mít správně nastavené sedadlo. To umožní řidiči pohodlně dosáhnout na pedály. Pokud sedačka není nastavená správně, může dojít k nekoordinovanému přidávání na plyn, což může vést až ke ztrátě kontroly nad řízením, znepříjemnit cestu cestujícím nebo je dokonce ohrozit. Obzvlášť, pokud ve vozidle někdo stojí nebo se pohybuje. 

Testování drivu nechte na závodnících

Řidič by neměl zbytečně přetáčet motor a netisknout plynový pedál více, než je nutné, aby se vozidlo rozjelo. Určitě jsou vhodné pomalé a plynulé rozjezdy, které ušetří i spotřebu paliva.

Vyhněte se chodu naprázdno

Dalo by se říci, že synonymum pro volnoběh je plýtvání pohonných hmot. Když můžete, vyhněte se nečinnosti za volantem. Jedna minuta volnoběhu spálí přibližně tolik paliva jako nastartování motoru. 

Plánujte svou trasu dopředu

Pokud musíte vyřídit více vykládek nebo zastávek, udělejte je nejlépe najednou. Naplánujte si trasu tak, aby byla co nejefektivnější. Většina moderních aplikací GPS (jako Waze nebo Google Maps) dokáží najít nejrychlejší trasu, která nemusí být nutně nejkratší. To vám pomůže vyhnout se plýtvání paliva na zastávkách a při rozjezdech.

Používejte tempomat

Možná jste si všimli, že když se plně nesoustředíte na svou rychlost, neustále zvyšujete a snižujete rychlost jízdy. Proto, pokud to trasa umožňuje, využívejte tempomat. Ten vám pomůže udržet konzistentní rychlost a jízda bude díky němu plynulejší a stabilnější. I to vám pomůže značně snížit náklady na spotřebu. 

Správně řaďte

I na správné používání převodových stupňů by měl být řidič upozorněn. Pro co nejúspornější jízdu doporučujeme zařadit na nejvyšší možný převodový stupeň.

2. Seřízení kol

Při údržbě vozidla byste měli věnovat pozornost správnému seřízení pneumatik. Ty musí směřovat rovně, aby byla jízda s co nejmenším odporem. Nesprávné nastavení může vést při otáčení k drhnutí, což zvyšuje spotřebu paliva až o 16 % a zároveň krátí životnost pneumatik až o 20 %.

Vyhnout se tomu dá servisní kontrolou a správným seřízením. To je naše specializace a v rámci našich pneuservisů vám s tím umíme pomoci.

3. Aerodynamika vozidla

Aerodynamika je dalším faktorem s velkým vlivem na spotřebu paliva nákladních a autobusových vozidel. Čím rychleji jedete, tím vyšší může být odpor větru. Například jízda o rychlosti 90 km/h spotřebuje zhruba polovinu paliva, které otáčí kola, jen tlačením proti vzduchu. Při 105 km/h jsou to téměř dvě třetiny. 

Jakékoliv aerodynamické opatření vozu tedy může pomoci k úspoře paliva. Výkon může být ovlivněn vším od vnějších doplňků po zrcátka a přední spoilery, ale nejdůležitější jsou:

 • Design kabiny, jeho tvar a výška
 • Střešní spoiler a boční deflektory kabiny
 • Podvozky a lemy blatníků

Při výběru nového vozidla nebo dodatečných úpravách tedy věnujte pozornost i tomuto.

4. Údržba vozidla

Seřízení kol není jedinou položkou údržby vozidla, která ovlivňuje spotřebu paliva. Řadí se sem také: 

Veškeré servisní služby zapisujte a veďte si přehlednou evidenci. Tím docílíte pravidelné údržby a zamezíte vyšší spotřebě paliva.

5. Věnujte pozornost výběru pneumatik

Velký vliv na spotřebu paliva mohou mít také pneumatiky vyrobené speciálně pro autobusy či nákladní vozidla. Dnes je k dispozici široká škála nových pneumatik a protektorovaných pneumatik s nízkým valivým odporem, které vám pomohou ušetřit palivo.

Co je to valivý odpor pneumatiky?

Valivý odpor je síla potřebná k odvalování pneumatiky pod zatížením. Může ovlivnit celkovou spotřebu paliva o 9 až 13 %, což je při dnešních cenách pohonných hmot velmi důležité.

Jak minimalizovat valivý odpor?

Pořiďte si kvalitní pneumatiky. Nejlépe takové, které mají nízký valivý odpor, což jsou pneumatiky navržené tak, aby minimalizovaly tření s vozovkou. Tyto pneumatiky mají speciální směs, design a vzorek, které snižují odpor a zlepšují účinnost.

6. Údržba pneumatik

Věnujte pozornost i údržbě pneumatik. Před jízdou by mělo vždy dojít ke kontrole tlaku

Pokud budou pneumatiky podhuštěné, jízda bude pocitově měkčí, v zatáčkách bude docházet k deformacím a brzdná dráha se na mokré vozovce prodlouží až o 15 %. Výsledkem bude kromě nebezpečné jízdy i značně zvýšená spotřeba paliva (až o 0,2% na každé 1 psi nižší) a navíc se rychleji opotřebí pneumatiky. Proto pravidelně kontrolujte a upravujte tlak.

7. Plánujte trasy efektivněji

Při plánování cesty s nákladem z bodu A do bodu B se snažte vyvarovat jízdě naprázdno. Maximalizujte možnost nakládky na zastávkách po cestě a efektivně spravujte trasu. Tím můžete využít o 20-30 % více kapacity svého řidiče a ušetřit tak na spotřebě paliva. 

Pomoct vám s tím mohou dispečerské softwary, které vám navíc dokážou pomoci určit čas, kdy je na cestě nejmenší provoz, pomohou vám zautomatizovat klíčová rozhodnutí na základě skutečných jízdních dat a vykreslit nejlepší trasu během několika sekund. 

Díky plánování trasy také můžete zjistit, která čerpací stanice nabízí nejvýhodnější ceny za palivo a tím ušetřit další náklady. 

8. Minimalizujte použití klimatizace

Existují výzkumy, které dokazují, že při využití klimatizace při jízdě cca 100 km/h je spotřeba paliva vyšší až o 6 %. Avšak stále je zapotřebí dbát na zdraví a pohodlí řidiče. Proto doporučujeme klimatizaci zapínat, ale v režimu Auto, který dokáže sám regulovat vnitřní teplotu. 

Jak moc stoupne spotřeba paliva při použití klimatizace ve městě? 

Podle průzkumu organizace motoristů ADAC se zapnutou klimatizací ve městě vzrostou náklady na pohonné hmoty až o 20 %. Pokud necháte klimatizaci spuštěnou při volnoběhu, je možný vzrůst nákladů až o 70 %.

9. Nepřetěžujte vozidlo

Plný nákladní vůz spálí více paliva než prázdný vůz. V kanadském výzkumu vyšlo najevo, že náklaďák, který sníží svou hmotnost o 50 kg ušetří až 480 dolarů na palivu při ujetí 200 000 km. 

Proto minimalizujte vše, co není nezbytné pro převoz. Pokud dokážete sem tam ubrat aspoň 20 kg z vaší celkové hmotnosti, bude se to pomalu sčítat.

10. Pouštějte topení v kabině s rozumem

Studie AFDC z roku 2015 zjistila, že těžká nákladní vozidla spálí 0,04 až 0,08 galonu za hodinu při spuštěném topení. Nejedná se velký výdaj, proto se určitě nevyhýbejte topení v kabině, ale je to jedno z dalších hledisek, které mohou mít vliv na spotřebu paliva. A proto, že se jedná na seznamu priorit o nejméně důležitou položku, dáváme tento bod na konec našeho seznamu.

Stále se jedná o faktor, který má především během chladných zimních nocí dopad na kvalitu řidiče kamionu, což je nutné také zohlednit.

11. Využívejte software pro správu vozového parku

K lepší organizaci jízd a implementaci změn ze seznamu výše je vhodné využití softwaru, který vám pomůže se správou vašeho vozového parku. S jeho pomocí dokážete snížit náklady, zvýšit produktivitu a efektivitu vašeho podnikání. Při správné volbě programu budete mít k dispozici: 

 • automatizaci výstrah (překročení rychlosti, prudké brždění, volnoběh)
 • optimalizaci trasy s ohledem na destinace, provoz a počasí v reálném čase
 • informace o problému s motorem nebo pokud je potřeba provést údržbu vozidla
 • další výhody, včetně správy expedice, dodržování směrnice ELD, daně IFTA atd.
 • automatická upozornění, která budou zasílána e-mailem nebo SMS, abyste byli informováni o jakýchkoli incidentech
 • týdenní nebo měsíční zprávy, které vás budou informovat o návycích řidičů a jak se v průběhu času zlepšují.

Doufáme, že jsme vás naším článkem dokázali inspirovat a pomohli vám přijít na důvody zvýšené spotřeby paliva ve vašem vozovém parku. V případě, že byste pro nás měli ještě další možné tipy, nám je neváhejte napsat.